Program


 

Covid-19 pandemisi ile birlikte bütün devletler aslında krizlere ve risklere ne kadar açık ve hazırlıksız olduklarını farkettiler. Çin'den başlayıp tüm Dünyayı saran ve bir yılı aşkın süredir mücadele ettiğimiz, her yeni gün yeni bir bilgiyle uyandığımız ve halen adapte olmakta zorluk çektiğimiz bir sürecin içerisindeyken, devletlerin duruşları ve aldıkları kararlar yüzbinlerin kaderini belirledi. 

2020 yılında gerçekleştirmeyi planladığımız Kamu Kalite Sempozyumu da tam pandeminin başında, henüz adaptasyonumuzun en zayıf olfuğu zamanlara denk geliyordu ve ertlemesine karar verilmişti. Şimdi uzaktan süreçlerimizi sürdürmeyi öğrendiğimiz, çevrim içi-dışı bir çok etkinlik, eğitim gerçekleştirdiğimiz bu yeni düzende, Sempozyumu da çevrim içi canlı olarak sizlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. 

PROGRAM - 1. GÜN

13 NİSAN 2021

10.15-10.30 Platforma Giriş - Karşılama
10.30-10.45

Açılış Konuşmaları

Levent ALKIŞLAR, KalDer Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU*, Türkiye Odalar ve Borsalar Başkanı

10.45-11.30 Açılış Konuşmacısı: Kriz Döneminde Karar Alma Süreçlerinde Meslek Kuruluşlarının Rolü

Cemil ÇİÇEK, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, TBMM Eski Başkanı

1946 Yozgat'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Çiçek, Anavatan Partisi (ANAP)'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. İlk defa 1987 Türkiye genel seçimleri'nde Yozgat milletvekili olarak meclise girdi. 2011–2015 yılları arasında TBMM Başkanlığı görevini sürdürdü. 1987 yılında kurulan 46. Türkiye Hükûmeti'nde Aileden Sorumlu Devlet Bakanı, 2007–2011 yılları arasında kurulan 60. Türkiye Hükûmeti'nde Başbakan Yardımcısı, 58.ve 59. Türkiye Hükûmeti'nde Adalet Bakanı olarak yer aldı. Halen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi'dir. 

11.30-11.45 Kısa Bir Ara
11.45-12.30

Türk Kamu Yönetiminin Bugünü ve Kriz Sonrası Yapılanması Paneli

Mehmet Nuri ASLAN, İŞKUR Eski Genel Müdürü

1953 yılında Urfa’da doğdu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdikten sonra, Maliye Bakanlığında Hesap Uzmanlığı sınavını kazandı.1988 yılında Emekli Sandığı Genel Müdür Yardımcısı oldu. İŞKUR Genel Müdürü ve Kopenhag Büyükelçiliği Çalışma Müşaviri olarak çalıştı.Otuz yıllık kamu hizmeti deneyiminden sonra emekli oldu. Özel sektörde yöneticilik, danışmanlık ve yeminli mali müşavirlik yaptı. Yeditepe Üniversitesinde Finansal Muhasebe ve Türk Vergi Sistemi dersleri verdi. Amerika’da Northeastern Üniversitesi ile Drew Üniversitesi’nde lisans üstü çalışmalar ve Britanya Gelir İdaresinde vergi sistemi ve yönetimi konusunda araştırma yaptı. Halen danışmanlık yapmaktadır.

Esen ÇAĞLAR, Politika Analiz Laboratuvarı Yönetici Ortak

Sanayi Politikası ve Rekabet Gücü, Bölgesel ve Kentsel Ekonomik Kalkınma konularındaki uzmanlığıyla, ekonomik kalkınma sorunlarına yönelik çok disiplinli yaklaşımlar ile ilgilenmektedir. UNDP ve OECD gibi çok taraflı uluslararası kuruluşlarda çalışan Esen Çağlar, Türkiye, Umman, Kazakistan, Filistin, Kıbrıs ve Etiyopya dahil olmak üzere çeşitli hükümetlere danışmanlık hizmetleri sundu. 2005 yılından beri üyesi olduğu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda (TEPAV) 2013- Mart 2016 yılları arasında İcra Direktörü Yardımcılığını üstlendi. TEPAV'da, Sanayi Politikaları ve Rekabet Gücü, Yerel ve Bölgesel Ekonomik Kalkınma, Ekonomik Entegrasyon- Dış Ekonomik İlişkiler ve Özel Ekonomik Bölgeler olmak üzere dört farklı araştırma programının yürütücülüğünü yaptı. 2006'dan bu yana Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde ders veren Esen Çağlar, Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’tan Uluslararası Kalkınma ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı, Princeton Üniversitesi’nden de Politika ve Politik Ekonomi dalında lisans dereceleri sahibidir. 

   

PROGRAM - 2. GÜN

14 NİSAN 2021

10.15-10.30 Platforma Giriş - Karşılama
10.30-11.15 Açılış Konuşmacısı: Uzun Dönemde Büyüme

Süreyya SERDENGEÇTİ, Merkez Bankası Eski Başkanı ve TEPAV Makroekonomi Program Danışmanı

1952 yılında istanbul'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat bölümünden lisans derecesini aldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Dış Borç Erteleme Bölümü'nde göreve başladı. 1986 yılında ABD Vanderbilt Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1990 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü, 1992 yılında Açık Piyasa İşlemleri Müdürlüğü ve 1994 yılında Genel Sekreter Yardımcısı olarak, Genel Sekreterlik Basın Sözcülüğü görevlerine getirildi. Aynı yıl Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığına atandı. 1996'da döviz rezervleri ve müdahaleleri, para piyasası ve açık piyasa işlemlerinden sorumlu Piyasalar Genel Müdürü oldu. Ocak 1998'den itibaren Piyasalar Genel Müdürlüğü'nün yanı sıra, Krediler, Bilgi İşlem ve İstatistik Genel Müdürlükleri'nden de sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Serdengeçti 14 Mart 2001 - 14 Mart 2006 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak görev yaptı. 2006 yılından bu yana TEPAV'da İstikrar Enstitüsü Kurucu Direktörü olarak görev yapmaktadır. Serdengeçti aynı zamanda TOBB ETÜ'de kıdemli öğretim görevlisi, ve TOBB yönetim kurulu danışmanıdır.

11.15-11.30 Kısa Bir Ara
11.30-12.15 Yerel Yönetimlerde Son Dönem Başarı Hikayeleri Paneli
  Panel Başkanı: Nazik IŞIK, İzmir Kent Konseyi Başkanı

Prof. Dr. Savaş Zafer ŞAHİN, Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı

ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ankara İl Özel İdaresinde şehir plancısı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. İngiltere The University of Kent’te ve ODTÜ’de yerel siyaset ve yerel yönetimler konuları üzerine iki yüksek lisans çalışması yaptıktan sonra doktora tezini Ankara Kentinde kent planlama siyaset ilişkisi üzerine yazdı. Halen Ankara’da Hacı Bayram Veli Üniversitesinde tam zamanlı akademisyen olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısıdır. İlgi alanları içinde kentsel siyaset, kamu politikaları, yerel yönetimler, kent planlama, kamu yönetiminde katılım, yaratıcılık ve yenilikçilik ve kentsel koruma planlaması yer almaktadır. En son, Uluslararası Kolaylaştırıcılar Birliği'nin 2020 Yılının "Katılım Kolaylaştırıcısı" ödülüne layık görüldü.

Mürsel SABANCI, Türkiye Kent Konseyleri Birliği 11. Dönem Başkanı ve Balıkesir Kent Konseyi Başkanı

1966 doğumlu olan Sabancı, Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesinde, Yüksek Lisans öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde tamamlamıştır. Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Sağlık Meslek Liselerinde Sağlık Eğitim Uzmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Balıkesir ve Muğla üniversiteleri Sağlık Yüksekokullarında Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Strateji ve AR-GE Şube Müdürlüğü görevinin ardından 2014 - 2019 yılları arasında Karesi Belediyesi İdari ve Sosyal İşlerden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2015 yılı itibariyle Karesi Kent Konseyi Başkanlığı, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten Sabancı, 09.04.2019 tarihi itibariyle de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanmıştır. Sabancı, evli olup 2 çocuk babasıdır.

PROGRAM - 3. GÜN

15 NİSAN 2021

10.15-10.30 Platforma Giriş - Karşılama
10.30-11.15 Açılış Konuşmacısı: Pandemi ve Ekonomik Sonuçları

Prof. Dr. Güven SAK, TEPAV İcra Direktörü

1961, Bursa doğumludur. Lisans eğitimini ODTÜ İktisat bölümünde, yüksek lisans eğitimini University of East Anglia'da yapmıştır. İktisat doktorasını ODTÜ'de tamamladı. Sermaye Piyasası Kurulu baş araştırmacısı, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2003 yılında profesör oldu. 2006 yılı başında Ankara Üniversitesi'nden ayrılarak, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ)'ne geçti. 2004 yılında Türkiye’nin ilk ve halen tek ekonomi politikaları düşünce kuruluşu olan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)’nın kurucu direktörü oldu. Dünya Gazetesi ve Hürriyet Daily News'te köşe yazıları yazan Güven Sak, TEPAV İcra ve Bölge Çalışmaları Programı direktörlüğü görevini yürütmektedir.

11.15-11.30 Kısa Bir Ara
  Kamu Yönetiminin Son Dönem Dijital Dönüşümü Paneli
  Panel Başkanı: Prof. Dr. Türksel Kaya BENSGHİR, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi, Türkiye Bilişim Derneği İcra Kurulu Üyesi

M. Emin TORUNOĞLU, Ticaret Bakanlığı, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanı

Ticaret Bakanlığı’nda Davranışsal Kamu Politikası ve Yeni Nesil Teknolojiler Dairesi Başkanı olarak görev yapmaktadır. Dairesi, yıkıcı teknolojilerin politika oluşturma ekosistemine entegrasyonundan sorumludur. Son 10 yıldır kamuda çalışmakta olan Torunoğlu’nun uzmanlık alanı, birleşme ve satın almalar, KOBİ'ler için destek programları ve dijital dönüşüm gibi geniş bir yelpazedeki konuları kapsamaktadır. Emin Torunoğlu, 2016'dan beri özellikle dış ticaret alanında blokzinciri uygulamaları üzerinde çalışmaktadır. Oxford Üniversitesi'nden MBA derecesine sahip olan Torunoğlu lisans derecesini ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden almıştır.

Dr. Şebnem ÖZDEMİR, İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı, Futuristler Derneği Başkan Yardımcısı, MIT CSAIL Research Collaborator

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik bölümünden lisans derecesini aldı. Biri Matematik Eğitimi diğeri Enformatik alanında olmak üzere İstanbul Üniversitesi’nde iki yüksek lisans eğitimi tamamladı. Doktora derecesini İstanbul Üniversitesi Enformatik Anabilim Dalı’ndan aldı. Doktora sonrası araştırmaları için 2018 yılında Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde bulunmuştur. 2019 yılında ise Massachusetts Institute of Technology (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarında araştırma işbirlikçisi olarak çalıştı. 2016 yılında geliştirdiği makine öğrenmesi modeli ile Koç Üniversitesi UNESCO Kürsüsü tarafından verilen “İnsan Gelişimi Araştırmaları Ödülüne” layık görüldü. Yapay zekanın sanat üretmesi çalışmalarında Türk-Osmanlı sanat türlerine odaklanan Deep Classical Art Projesi yurtiçi ve yurtdışında ilgi ile karşılandı. Dr. Özdemir’in veri bilimi ve makine öğrenmesi odaklı ulusal ve uluslararası platformlarda yayınlanmış pek çok kitap bölümü, makale çalışması ve patentleri bulunmakta.

* konuşmacıdan teyit beklenmektedir
  • İSTANBUL GENEL MERKEZ
  • ANKARA ŞUBE
  • BURSA ŞUBE
  • ESKİŞEHİR ŞUBE
  • İZMİR ŞUBE
  • KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ
  • TRAKYA TEMSİLCİLİĞİ
  • DOĞU MARMARA GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ
  • BATI AKDENİZ GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ